ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΣΤΕ ΣΤΑ TOPIC ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΜΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΤΟ POSTIMAGE ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟ P ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΜΕ ΜΠΛΕ ΦΟΝΤΟ.

Mini Cooper, Fujimi 1/24

Απάντηση
Stathis Gavgiotakis

Mini Cooper, Fujimi 1/24

Δημοσίευση από Stathis Gavgiotakis » 22 Οκτ 2019, 00:06

Το παλιό και διαχρονικό Μίνι Κούπερ, ως γνωστόν και Austin Mini. Θα γίνει κόκκινο με λευκή οροφή, γιατί έτσι θα ήθελα να είχα το δικό μου.
Πραγματικά, αν είχα χρήματα θα το αγόραζα και θα το συντηρούσα. Είναι η λατρεία μου και αρέσει πολύ και στην κόρη μου.

Το κιτ της Fujimi είναι αρκετά ικανοποιητικό. Προσφέρει δύο διαφορετικά ταμπλό, τρία τιμόνια, αλλά μόνο ένα σχέδιο ζαντών.
Προσωπικά δεν με πειράζει, γιατί αυτό που θα φτιάξω, αυτές τις ζάντες έχει.
Θα προσπαθήσω να αναπαραστήσω την τελευταία έκδοση του Mini Cooper.

Το κιτ:

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Στην καρότσα του αυτοκινήτου υπάρχουν γραμμές από το καλούπι που πρέπει να αφαιρεθούν.

Εικόνα Εικόνα

Η Fujimi δίνει επίσης τη δυνατότητα να φτιαχτεί ηλιοροφή. Το σχέδιό της είναι ήδη χαραγμένο από μέσα. Μπορούμε να το κόψουμε και να τοποθετήσουμε ο διάφανο κομμάτι που παρέχεται. Εγώ δεν θα το κάνω έτσι. Μην σας ξεγελάει η φωτογραφία της κάτοψης. Το σχέδιο της ηλιοροφής δεν είναι ανάγλυφο προς την εξωτερική πλευρά του ''ουρανού'' του αυτοκινήτου. Είναι επίπεδο. Απλά έτσι φαίνεται από το καλούπι.

Εικόνα Εικόνα

Είμαι κάπως ενθουσιασμένος, μπορώ να πω, που θα φτιάξω αυτό το μικρό γλυκούλι αυτοκινητάκι! :D :D

Άβαταρ μέλους
Panagiotis Zarkadis
Site Admin

Re: Mini Cooper, Fujimi 1/24

Δημοσίευση από Panagiotis Zarkadis » 22 Οκτ 2019, 00:27

Και ποιος δεν "αγάπησε" το μίνι... Ωραία επιλογή Στάθη!!!
Where are my Legos...

Stathis Gavgiotakis

Re: Mini Cooper, Fujimi 1/24

Δημοσίευση από Stathis Gavgiotakis » 24 Οκτ 2019, 01:57

Να'σαι καλά Παναγιώτη! Προσπαθώ κάποιες φορές να φτιάχνω θέματα που δεν τα βλέπουμε συχνά.

Έτριψα κάποια σημάδια από το καλούπι και ετοίμασα το αυτοκίνητο για αστάρωμα. Αραίωσα υγρό στόκο Gunze 1200 με Levelling thinner και το ψέκασα. Αφού στέγνωσε είδα και άλλες γραμμές του καλουπιού που έπρεπε να αφαιρεθούν. Στις φωτογραφίες δείχνω ποια σημεία έτριψα.
Είχα μεγάλη δυσκολία στη γραμμή που υπάρχει στις μπροστινές κολώνες, δίπλα ακριβώς από το παρ-μπριζ.
Μόνο με νέα λεπίδα στο κοπίδι κατάφερα να τις αφαιρέσω σωστά.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Οπότε μένει να ψεκάζω ξανά τον υγρό στόκο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατασκευαστικό”